Jedilniki

TSAMPA
Tsampa, jed z zelo zanimivim imenom, je instant jed tibetanskih menihov. Za tsampo najprej prepražijo ječmen v zrnju, kjer se škrob iz ječmena delno razgradi, a ga ne pregrejejo, da ne uničijo vitaminov in drugih koristnih snovi. Prepražen ječmen nato zmeljejo v moko. Tsampa vsebuje vrsto koristnih snovi za zdravje, obenem pa zanimivo obogati druge jedi. Velja za hranljivo in lahko prebavljivo živilo. »Med praženjem ječmenove kaše se škrob iz ječmena delno razgradi. Zaradi tega je tsampa nekoliko sladkega, prijetnega okusa. Je dober vir tiamina, selena, mangana in železa. S svojo sestavo zadošča potrebam našega telesa, saj omogoči hitro sproščanje energije. Še posebej otroci, starejši in športno aktivni cenijo, da je lahko prebavljiva. Tsampa ima tudi nizek glikemični indeks, zato je priporočljiva za uživanje diabetikov. Priporočajo jo še za prehrano doječih mamic, saj naj bi spodbujala nastajanje materinega mleka.

SESTAVA JEDI
Na pobudo predstavnice staršev enote Palček vam podajam nekaj obrazložitev naših obrokov:
* “Veseli kruhki” so sestavljeni iz francoske štruce, salame, sira, raznovrstne zelenjave. Iz teh sestavin, si otrok lahko poljubno sestavi svoj veseli kruhek.
* Ribji namaz z mascarponom je sestavljen iz sira mascarpone, tune, skuš, sardin, jajc in kislih kumaric.
* Bananin napitek pripravimo iz banan in navadnega jogurta.

LOKALNI DOBAVITELJI
Veliko pozornosti namenimo nabavi kvalitetnih živil. Z izpeljavo ponovnega postopka JN za prehrano za obdobje od 2017 do 2020 smo povabili / pridobili  k sodelovanju 16 lokalnih dobaviteljev. Dobavljali nam bodo domače kislo zelje, kislo repo, zelje glave, čebulo, česen, sezonsko solato,krompir, med, jabolka, hruške, jagode, rabarbaro, bio jabolčni sok in bio jabolčni kis, sveže skutne štruklje z različnimi dodatki – borovnice, orehi, bela čokolada. Pridobili smo tudi lokalnega dobavitelja za BIO mlevske izdelke (bio ješprenj, bio ajdova kaša, bio prosena kaša, bio ajdova in koruzna moka, bio ovseni kosmiči, bio pirin riž, bio pirin, koruzni in pšenični zdrob) ter za domače mlevske izdelke (svedrčki, jušni rezanci, ribana kaša in zakuha – zvezdice). Sodelovali bomo tudi z lokalnimi kmetijami, od katerih bomo lahko kupovali domače mleko, skuto, sadno skuto, navadne in sadne jogurte, maslo, kislo in sladko smetano, mladi sir, kajamk in polnomastni sir.
(Več o načrtovanju prehrane si preberite v zavihku prehrana, načrtovanje prehrane).

Dopoldanska malica za vse otroke: sadje, zelenjava.
Za otroke v oddelkih od 1-3 let tudi mlečni obrok: skuta, jogurt, bananin napitek, smuti

Popoldanska malica za vse otroke: sadje, kruh ali pekovsko pecivo, voda, čaj, sok, malinovec

Vsem otrokom je na razpolago nesladkan čaj in pitna voda ves čas varstva

Pridržujemo si pravico do spremembe jedilnika

Vodja prehrane:
Suzana Smolej

*pripravljamo sami v vrtcu
novo na jedilniku
DOMAČE, pomeni da je živilo od lokalnih dobaviteljev

DOBER TEK!

SNOVI ALI PROIZVODI, KI POVZROČAJO ALERGIJE ALI PREOBČUTLJIVOST

Na podlagi Uredbe 1169/2011/EU vas obveščamo, da v Vrtcu Tržič v centralni kuhinji pripravljamo hrano za zdravo populacijo. Hkrati na podlagi zdravniških potrdil pripravljamo hrano tudi za dietne obroke.

Naša prehrana vsebuje zakonsko regulirane alergene.

ALERGEN ŽIVILO, JED,  KI VSEBUJE ALERGENE
Žita, ki vsebujejo gluten kruh, pekovsko pecivo, biskviti, keksi, omake, juhe, cmoki, panirano meso in ribe
Jajca in proizvodi iz njih namazi, testenine, zakuhe, prežganka, panirano meso in ribe, štruklji, cmoki, keksi
Ribe in proizvodi iz njih namazi, worchester omaka